Tatuaż techniką Gray Wash
Tatuaż techniką Gray Wash
Jedna z piękniejszych technik tatuowania, która jest niezwykle wymagająca i szybko weryfikuje umiejętności artysty to Gray Wash zwana potocznie tatuażem cieniowanym — jest to jedna z najbardziej popularnych technik robienia tatuażu jednak niewielu tatuatorów potrafi wykonać tatuaż z jej użyciem poprawnie. Jak tatuować techniką Gray Wash? Czym jest ta jedna z najbardziej wymagających metod cieniowania tatuaży?
Co to technika Gray Wash?
Gray Wash to technika tatuowania, którą potocznie można tłumaczyć jako “pranie/mycie szarości”. Pozwala uzyskiwać harmonijne cieniowanie, stopniowy gradient przejścia pomiędzy najintensywniejszymi szarościami (czernią) a światłem (jasną szarością/skórą). . Tatuaże wykonane techniką Gray Wash otrzymują odpowiednią głębię i wielowymiarowość, dzięki odpowiedniemu balansowaniu pomiędzy cieniem a światłem. Technika ta jest lubiana przez twórców tatuaży trójwymiarowych, w których efekt wypukłości uzyskuje się właśnie poprzez cieniowanie.
Cieniowanie kolorami
Nazwa Gray Wash wzięła się z faktu, że do pracy wykorzystujemy wyłącznie czarny tusz. W niektórych artykułach tematycznych błędnie sugeruje się, że technikę tę można zastosować również z kolorowymi tatuażami i nadal jest to Gray Wash. W przypadku rozcieńczenia pigmentu kolorowego mamy do czynienia z techniką akwareli – Watercolor Tattoo.
Czy Gray Wash jest trwałą metodą tatuowania?
Tatuaż wykonany metodą Gray Wash, pomimo że wydaje się trochę jaśniejszy, jest nie mniej trwały i podlega tym samym zasadom pielęgnacji. Nie musisz się obawiać, że ta technika wpłynie na długowieczność wymalowanego obrazu. Są jednak inne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, a szczególnie musi zwrócić uwagę tatuator.
Jak tatuować techniką Gray Wash?
W poprzednim wpisie na blogu opowiadaliśmy o różnicach pomiędzy tatuatorem-rzemieślnikiem a tatuatorem-artystą. Technika Gray Wash zdecydowanie wymaga, aby być nie tylko dobrze przygotowanym technicznie do swojej pracy, ale również posiadać wyczucie i talent plastyczny. Warto przed rozpoczęciem tatuowania tą techniką odświeżyć swoje umiejętności rysunku (polecamy za pomocą ołówka), aby nabrać umiejętność budowania stopniowego cienia siłą nacisku i odpowiednim doborem ołówka.
Głębokość kłucia a cień
W przypadku wykonywania szkiców za pomocą ołówka czy węgla to nacisk lub miękkość rysika decyduje o głębi uzyskiwanej czerni. W technice Gray Wash jest podobnie — tutaj decyduje stopień rozcieńczenia pigmentu, ale i umiejętnie miękki, delikatny nacisk, który powoduje, że igła nie wchodzi zbyt głęboko, a “muska” skórę właściwą.
Rozcieńczać pigment czy kupować gotowe zestawy?
Tusze do techniki Gray Wash można zakupić w specjalistycznych sklepach, w gotowych proporcjach. Ich zaletą jest higiena oraz powtarzalna tonalność, a z drugiej strony wprowadza to ograniczenia w uzyskiwaniu wielowymiarowych cieni. Z naszej praktyki wynika, że jednak lepiej korzystać z gotowych zestawów, ponieważ dwie pierwsze wymienione cechy mają niebagatelny wpływ na przewidywalność tatuażu oraz bezpieczeństwo klienta.
Czym rozcieńczać tusz w technice Gray Wash?
Pigment w technice Gray Wash jest rozcieńczany zwykle za pomocą wody destylowanej lub specjalnego roztworu do cieniowania. Woda destylowana jest najtańszym wyborem i całkiem dobrym, ponieważ nie zawiera zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na jakość pigmentu i tatuażu.
Niektórzy artyści używają również specjalnego roztworu do cieniowania, który jest dostępny w sprzedaży w sklepach z artykułami do tatuażu. Według nas jest to lepszy wybór niż woda destylowana, ponieważ roztwór często zawiera dodatkowe składniki, które pomagają uzyskać idealną konsystencję pigmentu do cieniowania, a także mogą działać jako antybakteryjne środki zapobiegające zakażeniom.
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na rozcieńczanie pigmentu w technice Gray Wash, ponieważ różni artyści stosują różne proporcje i składniki. Warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego wypracowanego stylu.
Jak rozcieńczać pigment do Gray Wash?
Rozcieńczanie pigmentu wymaga najpierw odpowiedniego zaprojektowania tatuowanej przestrzeni i przemyślenia efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli 100% to czerń, a 0% to skóra, warto podzielić ten przedział na minimum 4 poziomy nasycenia, aby tatuaż wykonany techniką Gray Wash uzyskał odpowiednią głębię. Z tego wynika, że należy przygotować co najmniej 4 kubeczki, które odpowiednio opisujemy (np. oznaczeniami procentowymi) i wypełniamy następująco:
- 100% tuszu – 0% wody – czerń
- 75% tuszu – 25% wody
- 50% tuszu – 50% wody
- 25% tuszu – 75% wody – “światło”
Po napełnieniu kubeczków pigmentem wszystkie będą wyglądały podobnie, dlatego warto trzymać się wypracowanego systemu ustawienia lub opisywać pojemniczki. Ponadto, w trakcie tatuowania tonalności pomiędzy kubeczkami będą się stopniowo ujednolicać poprzez wkładanie do nich igły. Tatuując duże prace, należy o tym zjawisku pamiętać i odpowiednio wcześniej wymieniać przygotowane pigmenty.
Niektórzy tatuatorzy rozcieńczają poziomy nawet 7 i 9 razy, wszystko zależy od umiejętności, a także oczekiwanego efektu.
Jak nauczyć się Gray Wash?
Technika Gray Wash, chociaż na początku może przerażać i wydaje się bardzo popularna wśród klientów, pozwala na uzyskiwanie spektakularnych efektów, które świetnie sprawdzają się w wielowymiarowych pracach. Jeżeli chcesz sprawdzić w praktyce, czy ta technika jest dla Ciebie, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w naszym kursie tatuażu (dla początkujących lub zaawansowanych).
Podczas kursu tatuażu nauczymy Cię różnych technik i trików, które pozwolą Ci na prowadzenie indywidualnej praktyki lub pracę w profesjonalnym salonie. Szkolenia prowadzi Robert — tatuator z ponad 30-letnim stażem i właściciel Underground Tattoo Studio.